Какво представлява зъбният камък? Как и защо се образува?

В устата на човек живеят множество микроорганизми, които използват захарите и въглехидратите от храната, образувайки киселини, които дразнят, възпаляват венеца и също така водят до развитие на кариес. Образува се плака, която се състои от бактерии, хранителни остатъци и епителни клетки. Тя се натрупва по зъбните повърхности и при неадекватно ежедневно почистване се втвърдява от минералните соли в слюнката, като се превръща в зъбен камък. Той има порьозна и грапава повърхност и е идеална среда за задържане на бактериална зъбна плака и токсини, което предизвиква възпаление на венеца.

Зъбният камък е главната причина за развитието на пародонталните заболявания – гингивит и пародонтит, вследствие от които се отдръпва венеца, оголват се корените, образуват се пародонтални джобове и се стига до разклащане и загуба на иначе здрави зъби.

Зъбният камък е два вида:

зъбен камък

Надвенечен зъбен камък – разполага се над венеца, в междузъбните пространства, около шийките на зъбите,  най-вече по вътрешните и външните повърхности на долните фронтални зъби и външните повърхности от към бузите на горните дъвкателни зъби.
Това до голяма степен се обуславя от факта, че на тези места се намират отворите на трите най-големи слюнчени жлези в човешкия организъм и изливайки се, слюнката бързо минерализира ( втвърдява) бактериалната плака.

Цветът на надвеначният зъбен камък е светложълт, а при пушачите може да е по-тъмен, сивкав, особено ако е натрупан от по-дълго време.  



зъбен камък kazbekdent

Подвеначен зъбен камък – разполага се под венеца, или в пародонталните джобове, при вече появило се и напреднало пародонтално заболяване.
Той е разположен дълбоко, по-твърд е от надвеначния зъбен камък, тъмнокафяв на цвят и здраво прикрепен към кореновата повърхност. Откриването му и почистването му са трудни, но много важни, абсолютно необходими и задължителни за успеха на едно пародонтално лечение.







Зъбният камък не може да бъде остранен самостоятелно от пациента с четка и паста. Почистването му изисква специален ултразвуков апарат и се нарича – скалинг.

почистване зъбен камъкпочистване зъбен камък преди след

Скалингът премахва грубите отлагания от зъбен камък и зъбна плака надвенечно, както и по-фините натрупвания по кореновата повърхност под венеца.

Следващата стъпка при почистване е полирането на зъбните повърхности, което ги прави идеално гладки. Освен това премахва петна и оцветявания от кафе, чай, червено вино, тютюнопушене и др., оставяйки усещане за комфорт и идеално чисти зъби. Гладките повърхности, които остават след почистването, много по-трудно натрупват зъбен камък в бъдеще.
Накрая на процедурата се дават индивидуални съвети и препоръки за оптимизиране на оралната хигиена.

Колко често трябва да се почиства зъбен камък и плака?
При пациенти без пародонтално заболяване, почистване на зъбен камък и плака и профилактични прегледи се правят на
6 месеца.

При пациенти с пародонтит това се прави на всеки 3-4 месеца по индивидуален план, за да се предотврати прогресът на заболяването и да има системен контрол над него.