Бруксизмът и бруксоманията са състояния, които често биват пренебрегвани, и дори незабелязвани от хората. Недиагностицирани обаче, те могат да имат сериозни последствия за зъбите, дъвкателните мускули и долночелюстната става.
Бруксизмът е парафункция (вреден навик, нервно – рефлекторна реакция на лицевочелюстните мускули), която се изразява в несъзнателно силно притискане на двете зъбни редици една в друга и извършване на плъзгателни движения напред, назад и встрани – триене и скърцане със зъби, най-често по време на сън, под действието на силно напрегнати дъвкателни мускули. Наблюдава се при възрастни и при деца.
Бруксоманията също е парафункция и представлява несъзнателно стискане със зъби, само че в статично положение, без хоризонтални триещи движения между зъбните редици.
Причините все още не са напълно изяснени, но като основни се посочват стрес, пренапрежение, умствена преумора, рискови професии и най-вече неудобни и недобренаправени мостове, коронки, пломби и протези.
Тези вредни навици водят до преждевременно и бързо износване на зъбните повърхностти, тъй като стискането и триенето упражнява много по-голямо натоварване, отколкото норманият дъвкателен акт.
При по-леките форми оплаквания може и да липсват, но в много случай се усеща изтръпване в челюстта, чувствителност на зъбите, скованост в дъвкателните мускули и ставата, особенно сутрин след събуждане, главоболие и дискомфорт.
При по-тежките и напреднали случаи обаче са засегнати основните структури на дъвкателният апарат.
На първо място се увреждат зъбите – наблюдават се изтрити участъци от зъбната повърхност (абразивни фасетки), износване и дори отчупване на части от зъбите. Те стават силно чувствителни и болезнени от студено, сладко, кисело, допир и др.
Пародонтът на зъба (зъбодържащия апарат) също реагира с резорбция на алвеоларната кост и поява на патологична подвижност на зъбите.
В темпоромандибуларната става сащо започват патологични процеси поради понижаване височината на захапката, вследствие на изтриването на зъбите - усеща се скованост, болка, пукане и щракане от ставата.
Височината на захапката с времето се понижава с няколко мм. и това изисква протетично възстановително лечение.
Дъвкателните мускули са напрегнати и сковани, усещат се сякаш са бомбирани.
При повечето от пациентите симтомите се появяват главно сутрин: чувствителност на зъбите, схващане на дъвкателните мускули, затруднено раздвижване на долната челюст придружено с болка.
Ако усетите подобни симтоми е нужно веднага да се консултирате със стоматолог.